USB - Universal Serial Bus

V roku 1995 spojili svoje sily firmy Compaq, Digital, Intel, IBM, Microsoft, NEC a Nortern Telecom, aby definovali a postupne uviedli do života úplne nové univerzálne rozhranie na pripojenie periférnych zariadení k piočítaču. Špecifikácia rozhrania uzrela svetlo sveta ešte v tom istom roku, pričom mu definovala nasledovné vlastnosti:

  • Prenosová rýchlosť: USB 1.1 - Low speed 1,5 Mb/s, Full speed 12 Mb/s, USB 2.0 - Hi speed 480 Mb/s
  • Počet pripojiteľných zariadení: 127,
  • Topológia zbernice: hviezdicová,
  • Maximálna dĺžka kábla: 5 m,
  • Napájenie: áno z PC,
  • Pripájanie zariadení za chodu: áno

V priebehu roka 1996 INTEL implementoval do ním vyrábaných čipových sád rozhranie USB. Väčšina počítačov vyrobených v roku 1996 a takmer všetky vyrobené v nasledujúcich rokoch boli vybavené čipsetom podporujúcim rozhranie USB, konektory na pripojenie týchto zariadení sa na nich objavili až začiatkom roku 1998 (v notebookoch asi o pol roka skôr).

Ako zistíte, že váš počítač port USB obsahuje, a ako s ním zaobchádzať.
Neomylným identifikačným znakom je prítomnosť jedného či dvoch maličkých konektorov USB na zadnom paneli počítača. Ak sa konektory USB na zadnom paneli nenachádzajú, budete si musieť zistiť v dokumentácii k základnej doske, či ich pripojenie podporuje, ak áno, ostane vám iba jedna úloha - zohnať príslušný prepojovací vodič a konektory u predajcu. Ak nie je potrebná výbava k dispozícii alebo ak vlastníte počítač so starším čipsetom, máte ešte jednu možnosť: zakúpiť špeciálnu PCI kartu s rozhraním USB.
Kábel USB obsahuje štvoricu vodičov. Z nich jedna dvojica je určená na prenos napájacieho napätia (5 V) a druhá na prenos údajov (sériovo - v jednom okamihu je po zbernici prenášaný 1 bit). Na rozdiel od klasického sériového portu je frekvencia na ktorej pracuje USB, podstatne vyššia, čo zabezpečuje aj jej vyššiu údajovú priepustnosť.
Aj keď k dispozíciije iba jediný konektor USB portu, možno k počítaču pripojiť až 127 zariadení. Riešením je rozbočovač (hub). Ku konektoru v počítači je naozaj možné pripojiťiba jediné periférne zariadenie s rozhraním USB. Jednotlivé zariadenia však môžu byť vo dvoch vyhotoveniach: buď ako koncové zariadenia, alebo ako rozbočovače.
Rozbočovač.
USB hub je z funkčného hľadiska podobný rozbočovačom, ktoré poznáme zo sietí. Umožňuje zvýšiť počet pripojených zariadení do jedného uzla. Rozbočovačom môžu byť buď samostatné zariadenia, alebo môžu byť implementované aj do niektorých USB iných zariadení USB.
Identifikácia zariadení.
USB je konečne správnym krokom ku skutočnému Plug&Play. Aby bolo možné tento cieľ splniť, musí byť každé zariadenie pripájané na zbernicu schopné nielen komunikovať s radičom, ale aj vyslať ním požadované identifikačné údaje, na základe ktorých bude zariadenie systémom rozpoznané a bude preň automaticky nastavený príslušný ovládač. Pri pripojení periférie USB k zbernici sa zariadeniu pridelí unikátna adresa, prostredníctvom ktorej so zariadením bude radič komunikovať.