mp3

Motion Picture Experts Group
audio layer 3

Označenie MPEG sa zaužívalo na označenie audio a video komprimovaných súborov. Obdobne ako pri grafickom formáte JPEG aj audio/video súbory MPEG sú komprimované algoritmami založenými na stratovej kompresii. Celé to začalo pri hľadaní spôsobov ako zmenšiť veľkosť audionahrávky. Kompresia pomocou známych off-line komprimačných programov (Arj, Pkzip, Rar) nedáva uspokojivé výsledky. Preto na rad prišla stratová kompresia. Vychádza z toho, že sluchové ústrojenstvo človeka má obmedzenú rozlišovaciu schopnosť, a preto nie je schopné zaregistrovať všetky zvukové signály z celého počuteľného spektra. Na základe týchto úvah bola vyvinutá stratová kompresná metóda vyznačujúca sa vysokým kompresným pomerom, označovaná podľa súborovej prípony MP3. Kompresnú metódu MPEG Layer-3 vyvinuli vo Fraunhoferovom inštitúte v Nemecku.
Audioinformácie nezahrnuté do výsledného komprimovaného súboru sú takmer takmer nepostrehnuteľné pre ľudský kognitívny systém, pretože ľudský mozog interpretuje zvuky a hudbu inak, než sú zaznamenané. Informácie nezahrnuté do komprimovaného audiosúboru nie sú počuteľné ľudským uchom a výsledný dojem z prehrávania takéhoto súboru je takmer nerozoznateľný od originálu. To je podstata psychoakustického princípu, používaného pri MPEG audiokompresii. Ďalej sa pri spomínanej audiokompresii využíva skutočnosť, že šum nie je počuteľný v hlasných pasážach. Tento jav - maskovací efekt - spočíva v tom, že sa môže zvyšovať šumová úroveň okolo silného signálu, pretože tento šum nebude ľudským uchom počuteľný. Zvyšovať šumovú úroveň je to isté ako znižovať počet bitov pre záznam, čo v konečnom dôsledku predstavuje kompresiu. Kompresiou založenou na MPEG technike sa dosahujú vysoké kompresné pomery (1:12 až 1:96). Takéto hodnoty sú zaujímavé nielen pre prenos cez internet, kde prenos štandartných nekomprimovaných nahrávok vzhľadom na množstvo prenášaných údajov a dosahované prenosové rýchlosti nie je vyhovujúci, ale je použiteľný aj pre záznam pre bežné pamäťové médiá t.j. na archiváciu audiosúborov. Testovania ukázali, že pri dátovej redukcii 1:10 sa takmer zachová originálna kvalita hudobnej nahrávky.
Ako sa vytvára audiosúbor? Vstupný analógový audiosignál je vzorkovaný niekoľkokrát za sekundu. pre CD audiokvalitu je potrebné signál vzorkovať 44100-krát za sekundu (44,1 kHz) s rozlíšením 16 bitov pre každú vzorku. Pre stereokvalitu to predstavuje 1,4 Mbit za sekundu, čo pri 5 minútovej skladbe činí približne 50 MB dát. Ako z toľkých údajov ubrať a neubrať pritom skladbe na kvalite? Vytvoriť MP3 súbor znamená komprimovať pôvodný digitalizovaný zvuk pomocou algoritmov MPEG Layer 3. Dôležitý parameter pri kompresii audiosúborov je dátová priepustnosť. Udáva sa v počtoch bitov za sekundu. Audio MPEG sú komprimované s dátovou priepustnosťou od 8 kbit/s do 320 kbit/s. S rastom dátovej priepustnosti klesá kompresný pomer a stúpa kvalita audiosúboru. Nasledujúca tabuľka ukazuje kompresný pomer:

Vzorkovacia
frekvencia
Dátová priepustnosť kbit/s
256128112966456
44,1 kHzCD kvalita  
5,51112,514,4  
22 kHz    VKV kvalita
    21,724,8
Príčinou popularity nie je len výborný kompresný pomer pri zachovaní výbornej audiokvality, ale aj jednoduchý dekódovací mechanizmus, ktorý využívajú prehrávače súborov MP3. Každý prehrávač audio MP3 súborov musí obsahovať algoritmy na dekompresiu MP3 súboru. Úlohou dekompresie je iba syntetizovať (skladať) audiosignál zo zaznamenaných zložiek spektrálnej analýzy, ktoré boli vypočítané počas kódovacieho režimu. Nepoužívajú sa už zložité algoritmy ako pri kompresii, a preto môžu prehrávače on-line dekomprimovať hudobnú nahrávku počas práce aj iných aplikácii. Medzi najznámejšie MP3 prehrávače patrí WinAMP firmy NullSoft. Prehrávač vyniká prepracovaným používateľským rozhraním, s 8-pásmovým ekvalizérom. Obsahuje záznamník prehrávaných skladieb (playlist). Po zadaní URL adresy program umožňuje prehrávať MP3 súbory priamo z HTTP servera. Grafický vzhľad programu je plne skinovateľný s možnosťou pre svoj prehrávač vytvoriť originálnu podobu, prípadne si niektorú stiahnuť z internetovej stránky výrobcu.
Formát MP3 dal ľuďom novú voľnosť - možnosť stiahnuť si z internetovej siete obľúbenú skladbu, prehrávať ju na počítači, nahrať ju na prenosný MP3-man alebo vypáliť na normálne audio CD. Nahrávacie spoločnosti disponujú právami k hudobným nahrávkam a MP3 je spôsob výroby ilegálnych kópií týchto skladieb, ktorý ich pripravuje o peniaze, ktoré by získali predajom CD. Vďačnými používateľmi technológie MP3 sú aj mladé skupiny. Pre ne je lacnejšie vyrobiť skladby v MP3 a sprístupniť ich na Internete ako vyrobiť plnohodnotné CD. Nahrávacie spoločnosti si takto môžu vytvoriť obraz o kvalitách skupín po vypočutí pár MP3 nahrávok stiahnutých z internetu.