Intel IA-64 versus AMD x86-64
Prvý procesor 4004 bol štvorbitový. Po ňom nasledovali osembitový 8008 a 16bitové procesory 8080, 8086 a 80286. Prvým 32btiovým procesorom pre osobné počítače bol až procesor Intel 386, ktorý bol na trh dodaný v roku 1985. Od tej chvíle ubehlu už veľa rokov, najmä v oblasti procesorov. 32bitové procesory znamenaly významný pokrok, najmä preto, že v jednom cykle bolo možné s
pracovať dvojnásobok údajov a bolo možné adresovať väčšiu pamäť. Aj 32bitové procesory majú svoje limity, ktoré pomaly začínajú prekážať. Napríklad sú schopné adresovať “iba” 4 GB fyzickej pamäte a 64 TB virtuálnej pamäte, čo pre servery nie je až tak veľa.64bitové procesory ponúkajú možnosť adresovať viac pamäte a spracovať dlhšie slová. To sú výhody, ktoré sa už dnes využívajú vo výkonných serveroch a pracovných staniciach - všade tam, kde sa pracuje s množstvom údajov. Riscové procesory Alpha, PowerPC, PA-RISC alebo UltraSparc sú už dávno 64 bitové, ale užívateľom PC je bližšia platforma x86, kam 64bitové procesory prichádzajú pomaly. Nástup 64bitových procesorov nebude jednoduchý pre množstvo aplikácií a systémov pre 32bitové
procesory x86. Ich prepis na novú platformu bude trvať dlho. Veď jednoduchý nebol ani prechod od 16bitových aplikácií a systémov a s “pozostatkami” 16bitovej éry sa stretávaame dodnes.Limity 32bitových procesorov si uvedomila aj firma Intel. Pripravovaný 64bitový procesor Itanium (kódový názov Merced) je už dobre známy, pretože firma ho vyvíja dosť dlho. Ide o prvý procesor z rodiny IA-64 (IA = Intel architecture). Prvé správy o 64bitovom procesore firmy Intel sa začali objavovať už v roku 1994. Itanium je procesor ktorý vuužíva architektonické prvky procesorov RISC i CISC. Architektúra IA-64 je založená na sade inštrukcií EPIC (Explicit Parallel Instruction Computing), postavenej hlavne na lepšom využití paralelného spracovania údajov. Mal by mať frekvenciu 800 MHz a vyššiu, pamäť L2 cache s veľkosťou 256 KB až 1 MB a pamäť L3 cache s veľkosťou 2-4 MB. Vyrábať by sa mal 0,18 mikrónovou technológiou. Čipová sada 460GX (Intel) podporuje až 4 tieto procesory a 64 Gb pamäte.
Intel nechce podceniť podporu zo strany vývojárov operačných systémov a aplikácií, ktoré sú pre odštartovanie novej platformy veľmi dôležité. Nasadenie nového procesora je najmä pre servery, kde musí byť spoľahlivý a bezpečný. Pomaly sú už prezentované aj prvé operačné systémy schopné pracovať na novom procesore: Win64 (64bitový systém Windows firmy Microsoft), IA-64 Linux – Trillian, Monterey/64 (IBM, Sequent a SCO) a Modesto firmy Novell.
O 64bitovom procesore AMD je tiež pouť dlhší čas a nedávno bola prezentovaná už konkrétna architektúra nazvaná x86-64. Prvé 64bitové procesory založené na architektúre x86-64 sú vyvíjané pod kódovým menom Hammer (prvý má byť SledgeHammer).
Architektúru x86-64 popisuje AMD ako rozšírenie súčasnej architektúry 32bitových procesorov x86-32, ktoré sa používajú vo všetkých dnešných PC s Windows. Ide o 64bitové rozšírenie nazvané “long mode” a tiež o rozšírenie registrov – v procesore je použitých 8 nových registrov GPR (general-purpose registers) a osem 128bitových registrov pre výpočty s plávajúcou desatinnou čiarkou. Doplnený bol aj 64bitový pointer pre inštrukcie a GPR.
64bitový procesor SledgeHammer má pracovať v doch módoch – long a legacy. “Legacy” mód zaisťuje beh 16- aj 32bitových systémov a aplikácií. Procesor by mal pracovať v režime autodetekcie, keď pozná, akú aplikáciu spracováva, a podľa toho sa zachová. Tento procesor by mal byť veľmi rýchly aj pri behu 32bitových aplikácií, inštrukčná sada bude podporovať inšrukcie SSE (SIMD extensions) a rad nových inštrukcií. Pre x86-64 sa už vyvíja SuSE Linux.
Linux je hlavná oblasť na ktorú sa bude musieť AMD zamerať. Procesor by sa mal vyvíjať 0,13 mikronovou technológou. Po SledgeHammer-ovi by mal prísť ClawHammer určený pre osobné počítače.Intel zvolil úplne novú inštrukčnú sadu, AMD vsadilo na spätnú kompat
ibilitu so staršou architektúrou. AMD vsádza na jednoduchší prevod dnešných systémov a aplikácií na 64bitové, Intel na vývoj nových pre svoj procesor optimalizovaných 64bitových aplikácií.